شاخص تولیدات صنعتی چین طی ماه جولای به بیش از 49.5 واحد رسید که این بالاترین رقم از فوریه 2012 به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، موسسه تحقیقاتی اچ اس بی سی اعلام کرد شاخص تولیدات صنعتی چین طی ماه جولای به بیش از 49.5 واحد رسیده است که این بالاترین رقم از فوریه 2012 به شمار می رود .

بر اساس این گزارش ، شاخص تولیدات صنعتی چین در ماه ژوئن به کمتر از 48.2 واحد رسیده بود . بر این اساس بانک مرکزی چین در دو ماه گذشته به صورت متوالی دو بار نرخ بهره بانکی را کاهش داده است تا از رشد و رونق اقتصادی این کشور حمایت کند .

رشد اقتصادی چین از 9.2 درصد در سال 2011 میلادی به کمتر از 8.1 درصد در سه ماه نخست 2012 و 7.6 درصد در سه ماه دوم رسیده است که پایین ترین رقم در سه سال اخیر به شمار می رود .

پیش بینی می شود رشد اقتصادی چین دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماه سوم نیز به کمتر از 7.4 درصد برسد . این گزارش افزود  ، اجرای سیاستهای انقباضی در بخش مسکن چین طی ماههای گذشته تاثیر زیادی در کاهش رشد اقتصادی داشته است .

وزارت دارایی کره جنوبی نیز در تازه ترین گزارش خود هشدار داد شرایط اقتصادی جهان با وخامت بحران مالی و بدهی منطقه یورو در حال بدتر شدن است . کارشناسان اقتصادی در نظر سنجی بلومبرگ اعلام کردند شاخص تولیدات صنعتی آمریکا نیز از 52.5 واحد در ماه ژوئن به کمتر از 52 واحد در ماه جولای رسیده است .

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی رشد اقتصادی چین که در دهه های گذشته به طور میانگین بالاتر از 10 درصد بوده است اکنون باید به رشد اقتصادی 7 تا 8 درصدی عادت کند . کارشناسان اقتصادی معتقدند اگر دولتمردان چین در شش ماه دوم امسال سیاستهای انبساطی پولی و مالی را اجرا نکنند رشد اقتصادی این کشور بیش از پیش با کاهش روبرو خواهد شد .

یکی از مهمترین علل کاهش رشد اقتصادی چین بحران مالی و بدهی منطقه یورو و ادامه مشکلات اقتصادی در آمریکا بوده است ولی اجرای سیاستهای انقباضی و محدود کننده در بخش مسکن چین طی ماههای گذشته نیز تاثیر منفی شدیدی بر رشد اقتصادی این کشور داشته است .

برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دولت چین باید بسته محرک اقتصادی معادل یک درصد تولید ناخالص داخلی این کشور حدود 74 میلیارد دلار را برای جبران شکاف موجود بین سرمایه گذاری و صادرات در این کشور را اجرا کند . نرخ تورم چین در ماه ژوئن به کمتر از 2.2 درصد رسید که این رقم پایین ترین میزان در 29 ماه گذشته بوده است .