IMG22214909صنعت توریستم و جذب گردشگر از جمله صنایع پر سود و مدرن جهان است و هر کشور و یا منطقه ای با استفاده از قابلیت های گردشگری خود در جذب مسافران تلاش می کند و از این طریق به توسعه بومی و پایدار می رسد .

ساحل گمیشان به نقل از وارش نیوز :همه ساله با شروع فصل تابستان موج تازه ای از مسافرتها به سمت شمال کشور  شکل می گیرد .اغلب مسافران و گردشگرانی که به سمت شمال راهی می شوند استفاده از دریا و جنگلهای سرسبز را مد نظر قرار می دهند البته مسافرانی هم هستند که برای دیدار با  خانواده و اقوام  به این دیار می آیند اما این میزان از مسافرت ها حجم زیادی را در بر نمی گیرد .

صنعت توریستم و جذب گردشگر از جمله صنایع پر سود و مدرن  جهان است و هر کشور و یا منطقه ای با استفاده از قابلیت های گردشگری خود در جذب مسافران تلاش می کند و از این طریق به توسعه بومی و پایدار می رسد .

هر چند مازندران نیز مثل دیگر استانهای شمالی  سالهاست که جزو مقاصد اول گردشگران داخلی است اما نه تنها از این صنعت سود خاصی نبرده است بلکه در این راه زیر ساختهای ارتباطی خود را نیز مستهلک کرده است استفاده از ظرفیت محدود جاده های ارتباطی با شروع موج مسافرت ها همواره برای بومیان مشکلاتی را در پی داشته است  و نبود طرح جامع گردشگری و پیاده نشدن آن رفته رفته بومیان را از معترضان به وضعیت نابسامان گردشگری در استان بدل کرده است.

شمالی ها همواره به خونگرمی و مهمانوازی شهره بوده اند و هستند اما آسیب های موجود در رابطه با ورود حجم زیاد گردشگران و مسافران به همراه  توسعه نیافتن زیر ساختهای پذیرایی از آنان بومیان را با زحمت مواجه کرده است به گونه ای که برخی با آغاز تعطیلات به دلیل شلوغ بودن جاده ها در منازل خود می مانند و علاقه ای به مسافرت برون شهری نشان نمی دهند.

توسعه نیافتن زیر ساختهای گردشگری برا ی پذیرش و پاسخگویی به نیازهای گردشگران در سالهای اخیر موجب شده پدیده ای نو ظهور به عنوان «گردشگری مزاحم »  رواج پیدا کند .

گردشگری مزاحم را می توان اینگونه تعریف کرد که نه تنها میزان زیاد گردشگران به مناطق شمالی سودی  برای ساکنان ندارد بلکه آسیب هایی را نیز با خود به همراه خواهد داشت.

آسیب زدن به منابع طبیعی ،تولید حجم زیاد زباله ، بروز برخی تفاوت های فرهنگی ، ارتکاب بزه در ایام تعطیلات که منجر به نارضایتی بومیان منطقه می شود تنها  برخی از رفتارهای ناشی از گردشگری مزاحم در شمال  کشور است.

به همین خاطر در زمان پایان تعطیلات تابستانی و همزمان با  تعطیلات عید غدیر خم و راهی شدن مسافران و گردشگران به  سوی سواحل شمالی به  تهیه گزارش میدانی از این مصداق پرداختیم تا به خوبی وضعیت استانهای شمالی را در این زمینه بررسی کنیم.

http://www.parsine.com/files/fa/news_albums/379324/1414/resized/resized_300167_873.jpg

امید یکی از شهروندان نوری است وی کارمند یکی از بانک های دولتی است ؛نظرش را در خصوص گردشگری مزاحم می پرسم و وی در پاسخ به من می گوید:« این مساله سالهاست که آزارمان می دهد اما کسی به حرفهای مان گوش نمی دهد در روزهای شلوغ  که اغلب تعطیلات را هم شامل می شوند ما از منزل خارج نمی شویم و در سطح شهر حضور پیدا نمی کنیم و سعی می کنیم در روزهای عادی از سواحل استفاده کنیم در شبهایی دیده ام که گردشگرانی با ماشین های لوکس و در حالیکه در حالت طبیعی نبودند در سطح جاده ها تردد می کردند و  برای ساکنان بومی مشکل ساز شده اند هر چند در این شهر کسی به این مساله اعتراضی نمی کند اما به گفته شما این نوع از گردشگران هم وجود دارند ».

ازنور که رد شویم به یکی از از شهرهای شمالی می رسیم که از قدیم مورد علاقه گردشگران بخصوص تهرانی ها بوده است .سلمانشهر (متل قو ی سابق) مقصد بسیاری از گردشگران است و خیابان مشهور شهید بهشتی آن همیشه شاهد عبور ماشین های لاکچری و زندگی به سبک متفاوت است .در اینجا بومیان اعتراض خاصی نسبت به حضور گردشگران ندارند .

در مرکز شهر در کنار یکی از مغازه ها  توقفی می کنیم و از مغازه دار در خصوص حجم فروشش می پرسیم.

وی که شغل اصلی خود را ساخت و ساز عنوان می کند؛  می گوید :«اغلب گردشگرانی که در تعطیلات به این منطقه می آیند بیشتر  مایحتاج خود را به همراه می آوردند و خریدهای جزئی خود را در سطح شهر انجام می دهند و دیگر این شهر سود خاصی از وجود گردشگران نمی برد زیرا اغلب در اینجا  ویلا دارند ».

نادر اما یکی از ساکنان موقت متل قو است وی65 سال سن دارد و در یکی از خیابانهای مشهور  این شهر به اتفاق برادران و خواهرانش ویلای بزرگی دارد. وی که با ما وارد صحبت می شود می گوید ؛  در بسیاری از تعطیلات به صورت خانوادگی  به  متل قو می آیند و روزهای خوشی را در کنار خانواده می گذرانند.

نادر  ادامه می دهد: «گاهی اوقات هم آخر هفته ها مجردی به اینجا می آیم».

مرد 65 ساله تهرانی که اصلیتی ترک تبار دارد می گوید :« بچه هایم  در خارج از کشور ساکن هستند و خودم هم در تهران به اتفاق برادرانم شرکت کوچک وارداتی داریم و از این طریق روزگارمان را می گذرانیم».

وی یکی از مشکلات گردشگری در مازندران را نبود سرمایه گذاری در این  بخش دانست و گفت:« مازندران از لحاظ زیبایی از دیگر نقاط دنیا کم ندارد اما امکانات گردشگری آن زیر صفر است ».

از وی در خصوص گردشگری مزاحم می پرسیم و او پاسخ می دهد :«این مساله  در همه جای جهان وجود دارد اما در نقاطی که زیر ساخت های پذیرش گردشگر  پیشرفتی نداشته است بیشتر رواج می یابد و به همین خاطر  در شمال کشور به دلیل نبود اطلاعات کامل و مقررات خاص گردشگری  این مساله آزار دهنده تر شده است.»

وی مثالی می آورد و می گوید: «یکی از دوستانم  زمانی که به مازندران می آمد با خود انواع مشروبات الکی خارجی را حمل می کردو حتی در شهرهای شمالی آدرس بسیاری از مکان های توزیع مواد و ارتباط های ناسالم را بلد بود و چندین بار هم به دلیل مزاحمت برای  دختران بومی مورد مواخذه قرار گرفته بود ».

نادر می گوید: «این نوع رفتارها به تربیت خود فرد بستگی دارد و اینکه قوانین سخت از رواج این نوع رفتار جلوگیری کنند ».

http://www.parsine.com/files/fa/news_albums/379324/1414/resized/resized_300168_509.jpg

هر چند که سازمان هواشناسی هوای استانهای شمالی را با بارش های پراکنده و رگباری  توصیف کرده بود اما  این حجم از گرما در طی روزهای پایانی تابستان آنقدر ها هم معمول نیست . با ادامه سفرمان به سمت شهرهای گیلان  سوغات رنگارنگ  و محصولات بومی چشم ها را به خود خیره می کند . گیلان مقصد گردشگران متفاوتی است این استان توانسته با هضم گردشگران در فضای بومی و محلی خود سود خوبی از  این صنعت ببرد .تفاوت فرهنگی و زبانی این استان با مازندران و گلستان این استان شمالی را در زمینه گردشگری  موفق تر ساخته است .

گیلان از جمله استانهایی است که همواره از پذیرش مسافران استقبال می کند و سبک خاصی از گردشگران را به خود می پذیرد از آنجایی که این استان توانسته  در نگهداری از فضای بومی خود موفق تر عمل کند گردشگران خاص خودش را دارد .

ساحل زیبای انزلی و چشم انداز کشتی های روسی  که در این ساحل پهلو می گیرند و لهجه خاص  بومیان لذت سفر شیرینی را در ذهن ماندگار می کند .

گیلان در سالهای اخیر پیشرفت خوبی را در  صنعت و زیر ساخت های گردشگری داشته است و رضایت خاطری که هر گردشگر از سفر به این  استان دارد سرمایه بزرگ آن  محسوب می شودگردشگری مزاحم اما در این استان به گونه ای دیگر بروز کرده است شیوع برخی بیماری های خاص  در این استان و مبتلا شدن ساکنان بومی  از آن از آسیب های گردشگری مزاحم این استان است .

از مازندران و گیلان گفتیم و از دشت های وسیع اینچه برون  و ساحل زیبای بندر ترکمن هم بگوییم . شهرهایی با خیابانهای عریض که ما را به اسکله بندرترکمن رهنمون می سازد ماشین های فراوانی که در پارکینگ این شهر ایستاده اند از  اغلب نقاط کشور هستند .

استان گلستان از جنگلهای ناهارخوران ،روستای زیارت، اسکله بندر ترکمن، جزیره آشوراده ، اینچه برون و دریای آرام بندرگز  از مکانهایی است که گردشگران  را  به خود دعوت می کند هر چند این استان به لحاظ قرار گرفتن درمسیر  زائران حرم رضوی همه ساله  مسافران زیادی را در خود می بیند اما هنوز نتوانسته از لحاظ اقامتی به جایگاه خوبی برسد.

شاهسوند یکی از  گردشگران حاضر در اسکله بندر ترکمن است که با خانواده از اصفهان  به این منطقه آمده است وی در گفت گو با ما می گوید:« کمتر پیش آمده که ما در این استان شب در جایی بمانیم بیشتر در  اتومبیل خود خوابیده ایم و یا با چادر در مکانی اتراق کرده ایم .»

وی  این استان را  از لحاظ گردشگری خوب توصیف می کندو می گوید:« توجه بومیان به تمیزی  و مکانهای گردشگری تا حدودی از  رواج گردشگری مزاحم کاسته است اما این استان هم مطمئنا سود خاصی را از مسافران و زائران نمی برد چون اغلب مسافرانی که به سمت مشهد مقدس رهسپار می شوند زمان زیادی را در این استان توقف نمی کنند.»

شاهسوند ادامه می دهد :« آسیب زدن به مناطق جنگلی بکر و آبشارهای زیبای این استان شاید  یکی از مصادیق گردشگری مزاحم در این استان باشد .»

از شرقی ترین تا غربی ترین نقاط استان شمالی هم که راه بیفتی اثرات گردشگری مزاحم را به خوبی می توانی با چشم ببینی از  آسیب به مزارع  در حال کشت  به بهانه گرفتن عکس های یادگاری گرفته تا آتش سوزی های  مناطق جنگلی به خاطر رعایت نکردن نکات ایمنی و حجم بالای بطری های پلاستیکی سرگردان در پارکهای جنگلی  ؛ با این وجود  هر چه بدنبال سود حاصل از حجم زیاد گردشگران برای بومیان بگردید  رقم دندان گیری را بدست نمی آورید  .

استانهای شمالی هنوز برای رسیدن به گردشگری سود زا و رهایی از « گردشگری مزاحم» راه درازی را پیش رو خواهند داشت.