db2ec73f-bfbc-4fd4-ab19-47a592c9c086مدیرکل جدید محیط زیست استان گلستان روز پنجشنبه در آیین معارفه خود که با حضور جمعی از مسئولان استانی و معاون محیط طبیعی استان گلستان برگزار شد به بزرگ‌ترین پرسش و نگرانی فعالان محیط زیست درباره آشوراده واکنش نشان داد.
به گزارش ساحل گمیشان، مدیرکل جدید محیط زیست استان گلستان روز پنجشنبه در آیین معارفه خود که با حضور جمعی از مسئولان استانی و معاون محیط طبیعی استان گلستان برگزار شد به بزرگ‌ترین پرسش و نگرانی فعالان محیط زیست درباره آشوراده واکنش نشان داد.

امیر عبدوس که پیش از این سابقه مدیرکلی محیط زیست استان گیلان و دفتر امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست را در سابقه خود داشته حالا با حکم عیسی کلانتری به گلستان آمده تا غائله‌های چند ماه اخیر این استان از جمله مرگ هیرکان، توله خرس و تالاب گمیشان را که حاشیه‌های زیادی ایجاد کرده بود پایان دهد.

عبدوس در حاشیه این مراسم با تأکید بر اینکه سازمان محیط زیست با اجرای طرح گردشگری آشوراده موافقت نکرده، گفت: ظاهراً حاشیه‌های آشوراده قوی‌تر از مسائل زیست محیطی آن است.

او افزود: ظاهراً قبل از انتصاب بنده، دکتر کلانتری جلسه‌ای با استاندار گلستان داشته‌اند که بعد از آن اخباری درباره موافقت سازمان با طرح گردشگری آشوراده منتشر شد که این موضوع از سوی دکتر کلانتری تکذیب شد.

عبدوس که در دوران مدیریتش در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان، موفق شده بود سند مالکیت شرکت گردشگری جهان به مدیریت محمدرضا یزدان‌پناه برای مالکیت 380 هکتار از این جزیره را با حکم دادگاه باطل کند، خاطرنشان کرد: آشوراده سابقه واگذاری ۳۸۰ هکتاری به قیمت خیلی نازل دارد که با ورود سازمان بازرسی کشور در دولت نهم این اراضی مجدد به دولت پس داده شد و اسناد آن مجدد به نام سازمان جنگل‌ها و مراتع صادر شد و چون این سابقه در پرونده آشوراده هست باید خیلی با دقت، ظرافت، حساسیت و وسواس وارد شویم. او همچنین به مهر گفته است: هرگونه طرحی که بخواهد در آشوراده به منظور تولید اشتغال و بهره‌برداری مردم از ظرفیت طبیعی آن انجام شود باید با ظرافت عمل شود و اگر قرار باشد تصمیم جدیدی گرفته شود قطعاً با رعایت موازین قانونی و اصول حفظ محیط زیست و اکولوژیک سرزمین خواهد بود.

با عوامل خاطی در ماجرای توله خرس باید برخورد شود
معاون محیط‌ زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌ زیست نیز در این مراسم گفت: استان گلستان دارای محیط‌ زیست حساس و شکننده است که مسائل حاشیه‌ای به آن بیش‌ازپیش آسیب وارد می‌کند.

حمید ظهرابی به حاشیه‌های ایجاد شده در ماه‌های اخیر در حوزه محیط زیست گلستان هم اشاره کرد و گفت: شفاف کردن امور در این استان در مواجهه با اتفاقات بسیار مهم است؛ اینکه در موضوعات مختلف القای پنهان کاری بشود شایسته گلستان نیست و امیدواریم دیگر شاهد آن نباشیم.

ظهرابی با یادآوری ماجرای توله خرس پارک ملی گلستان، اظهار کرد: وقتی خرس حمله می‌کند طبیعی است که برای نجات جان انسان باید کاری انجام داد اما اینکه این کار چگونه مدیریت شود، نکته مهمی است.

وی با تأکید بر اینکه چالش‌ها شایسته گلستان نیست و محیط زیست گلستان نیاز به بازساماندهی دارد، متذکر شد: با دستور ویژه دکتر کلانتری از مدیریت جدید انتظار داریم عوامل خاطی در ماجرای مرگ توله خرس را شناسایی کرده و با آنها برخورد شود.

ایران