پایگاه خبری تحلیلی ساحل گمیشان

82593296-71733481رییس دادگستری گمیشان گفت: واحد صلح و سازش شورای حل اختلاف این شهرستان رتبه اول مصالحه درپرونده های ارجاعی به این بخش را در استان گلستان کسب کرد.

به گزارش ساحل گمیشان، محمد تازیکی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت که با راه اندازی واحد صلح و سازش شورای حل اختلاف گمیشان و با گذشت و همراهی طرفین پرونده در مجموع 64 درصد پرونده های ارجاعی با مصالحه مختومه شد.
وی با بیان اینکه هدف از شکل گیری شورا، ترغیب طرفین پرونده به حل دعوا از راهی به جز صدور حکم است ،گفت: برخی دعاوی را می توان با کمی گذشت طرفین، ختم به خیر کرد.
تازیکی از کاهش جمعیت کیفری نیز خبر داد و گفت: در سطح شهرستان گمیشان کاهش 500 درصدی جمعیت کیفری زندانیان را داشتیم بطوریکه در سه ماهه اول سال 95 این تعداد 263 نفر بودند و این میزان در مدت مشابه سال جاری به 52 نفر کاهش یافته است.
وی در خصوص کاهش زمان رسیدگی پرونده ها نیز اظهارداشت که در سه ماهه نخست سال 95 زمان رسیدگی 276 روز بود که در سال جاری این مدت به 45 روز تقلیل یافته که کاهش اطاله دادرسی را به همراه داشته است.
به گزارش ایرنا هم اینک بیش از یکصد شعبه شورای حل اختلاف در شهرها و 50 شعبه آن در روستاهای استان فعال است.
شوراهای حل اختلاف در اجرای ماده 189 قانون برنامه سوم توسعه به منظور کاهش مراجعات مردمی به محاکم، توسعه مشارکت های مردمی، رفع اختلافات محلی، حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارد و یا ماهیت آن پیچیدگی کمتری دارد، تشکیل شده است.
شهرستان گمیشان با حدود 70 هزارنفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است و بیشتر جمعیت آن را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.

آرشیو

روز : ماه : سال :