فرماندار گمیشان از واگذاری لاین چهارم سایت پرورش میگو گمیشان به افراد بومی خبر داد.13961123000419 Test_PhotoH

به گزارش ساحل گمیشان ، امیرشیر توماج  در جمع خبرنگاران استان گفت: برای احداث هر 20 هکتار از سایت پرورش میگو گمیشان نیاز به 420 میلیون تومان هزینه است بر این اساس اکثر سرمایه‌گذاران این پروژه از افراد خارج استان بودند اما لاین چهارم سایت پرورش میگو به افراد بومی واگذار خواهد شد تا مردم بومی شهرستان از آن استفاده و بهره‎مند شوند.

وی با بیان اینکه صادرات هر یک کیلوگرم میگو معادل هفت دلار است، تصریح کرد: در سال جاری یک‌هزار و 640 تن برداشت میگو داشتیم که نسبت به سال گذشته شاهد افزایش بودیم.

فرماندار گمیشان ادامه داد: در سایت پرورش میگو 32 مزرعه به وسعت 506 هکتار وجود دارد.

توماج با اشاره به اقدامات مهم در سال اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید گفت: امسال برای اولین بار در خواجه نفس و در راستای بحث اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید با کمک جمعی از خیرین، مزارع پرورش قزل‌آلا احداث شد، در حال حاضر مردم خواجه‌نفس در سه مزرعه به پرورش ماهی قزل‌آلا می‎پردازند.

*ظرفیت مناسب گمیشان برای توسعه گردشگری

وی یکی از اقدامات مهم فرمانداری گمیشان را توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان عنوان کرد و گفت: از آنجایی که توسعه گردشگری درآمد پایدار برای منطقه ایجاد می‎کند تمام تلاش ما بر این است با اقداماتی هم‎چون توسعه اقامتگاه‌های سنتی به جذب گردشگر، ایجاد اشتغال و درآمد در گمیشان کمک کنیم.

فرماندار گمیشان خاطرنشان کرد: گمیشان وسعتی به قدمت تاریخ دارد بنابراین ظرفیت خوبی برای گردشگری محسوب می‎شود این شهر دومین بافت تاریخی پس از گرگان را داراست و لازم است زیرساخت‎های گردشگری در گمیشان برای درآمدزایی و اشتغال ایجاد شود.

توماج به بحث‎هایی در خصوص تأثیر مخرب زیست محیطی پرورش میگو به تالاب گمیشان اشاره کرد و گفت: در سطح دنیا هم‌زیستی بین محیط ریست و صنعت رعایت می‎شود بدون تردید در پروژه پرورش میگو نیز الویت‌بندی‎های لازم انجام شده است با این وجود برای ما، هم ایجاد اشتغال و هم محیط زیست اهمیت دارد از سویی دیگر زهکشی اراضی و بارندگی‎های خوب در استان موجب شده تالاب گمیشان مجدد احیا شود.

انتهای پیام

آرشیو

روز : ماه : سال :