مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گلستان گفت: با بهره برداری از بزرگ ترین آب شیرین کن شمال کشور نیاز آبی شهرهای بندرترکمن و گمیشان به طور کامل رفع شد.

به گزارش ساحل گمیشان  محمدهادی رحمتی عصر پنج شنبه در آیین بهره برداری از آب شیرین کن بندرترکمن و گمیشان که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار کرد: پروژه آب شیرین کن بندرترکمن و گمیشان بزرگ ترین پروژه آب شیرین کن شمال کشور است که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۹۳ با انتخاب پیمانکار آغاز شد.

وی افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۱ میلیارد تومان قرار بود هفت هزار و ۶۰۰ مترمکعب نیاز آبی شهرهای بندرترکمن و گمیشان را در شبانه روز مرتفع کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گلستان ادامه داد: پس از آغاز عملیات اجرایی و افزایش روز افزون نیاز منطقه ۲۵ درصد به قرارداد افزوده شده و قرار شد با یک هزار و ۹۰۰ مترمکعب نیاز آبی هفت روستای این دو شهرستان هم مرتفع شود.

وی با اشاره به این که با بهره برداری از این پروژه نیاز آبی شهرهای گمیشان و بندرترکمن به طور کامل مرتفع شد، اضافه کرد: منابع تامین این شهرستان ها از شهرستان کردکوی و با حدود ۶۰ کیلومتر خط انتقال در حال انجام بود.

رحمتی با بیان این که با بهره برداری از این پروژه نیاز آبی منطقه را تامین کردیم و فشار را از منابع زیرزمینی کم کردیم، تصریح کرد: گلستان ظرفیت احداث آب شیرین کن های بیشتر را داراست و سرمایه گذاران تاکنون از اجرای این پروژه ها در استان استقبال خوبی داشته اند.

وی با اشاره به این که ظرفیت آب شیرین کن بندرترکمن و گمیشان ۹ هزار و ۵۰۰ مترمربع است، خاطرنشان کرد: برای افزایش کیفیت آب در منطقه اجرای این پروژه نیازمند استفاده از پیش تصفیه سرامیکی بود که برای نخستین بار در کشور از تکنولوژی نوین میکرو فیلترهای سرامیکی جهت پیش تصفیه استفاده شد.

منبع : خبر گزاری مهر