سفري به آداب و رسوم قوم تركمن

با وجود مسافت كمي كه از مركز استان دارد .همه چيز اينجا متفاوت و شگفت انگيز است .از آداب و رسوم خاص و زيباي تركمن ها گرفته كه در نوع خود كاملا بينظير است .

عروسي هايي كه كماكان شكل سنتي خود را حفظ كرده و هنوز هم در برخي خانواده ها عروس را با شتر به خانه بخت مي برند .عروس كشي ، اوجه ، اللشدرمه ودهها رسم و روم زيبا كه نسل به نسل حفظ شده وهمچون دايرت المعارفي شفاهي و گويا فرهنگ تركمن را روايت مي كند به صورتي كاملا عيني و زنده در جاي جاي شهرستان قابل مشاهده است.

مراسم جشن 63 سالگي ، آق آش ، يار مضان ، قدرگيجه ، و .... صدها رسم و رسومي كه خاص مردمان تركمن است سفري مهيج به نياي فرهنگ اين قوم اصيل ايراني را براي شما فراهم خواهد كرد.

غذاهايي سنتي

غذاهي سنتي هر منطقه از جاذبه هاي مهمو ارزشمند آن منطقه است و اين قسمت هم علاقه مندان خاص خود را دارد اگر به گميشان سفر كرديد حتما چكدرمه و قاتلاما و بشمه و بورك و كولوچه هاي مخصوص تركمن و ... كه هر كدام بسيار لذيذ و خوشمزه است را فراموش نكنيد.

مهمان نوازي تركمن ها

از ديگر چيزهاييي كه انسان را به سفر به آن منطقه ترغيب مي كند نوع برخورد و رفتار مردم آن منطقه است ، مهمان نوازي گرم و صميمي مردم گميشان بيش از هر چيز ديگر سفر به اين منطقه را براي شما خاطره انگيز و دوست داشتني خواهد كرد و شما را وادار خواهد كرد كه باز هم به اين منطقه سفر كنيد. سفرهايي رنگين از چكدرمه و بورك و غذاهاي محلي و البته يك دنيا محبت و روي خوش حتما براي هر گردشگري جذاب و به يادماندني خواهد بود . تركمنها برخلاف ديگر اقوام ايراني بر سر سفره كنار مهمان نمي نشينند و مهمان را با سفره غذا تنها مي گذارندو معتقدند اين گونه مهمان راحت تر است و بهتر و بيشتر از غذا لذت مي بردو

تالاب بین المللی گمیشان

تالاب بین المللی گمیشان یکی از چند تالاب بین المللی استان گلستان است که هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجریست که زمستان خود را در این تالاب بین المللی و دیگر تالابهای بین المللی استان گلستان سپری می کنند. پرندگان این تالاب عمدتاٌ پرندگان مهاجر هستند که با سرد شدن هوا در بخش های روسیه به این تالاب می آیند. این پرندگان معمولاً از آبان ماه وارد ایران می شوند و تا اوایل فروردین در اینجا می مانند که بنابر گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، این تالاب بین المللی سالانه میزبان بیش از 22 گونه پرنده از قبیل : فلامینگو، عقاب شاهی، بالابان، قو، حواصیل، پرلا، سار، مرغابی سر حنایی، مرغابی سر سبز، گیلانشاه خال دار، کوکر، آبچلیک، خوتکا، کاکایی، لک لک، پلیکان، سلیم طلایی، چکاوک، غاز خاکستری، پرستوی دریایی و ... می باشد.

گلفشان

قانيارق و نفتيليجه دو گلفشان موجود در گميشان هستند . قارنيارق در شرق گميشان، «نفتليجه» در شمال شرق گميشان و «اينچه» در کنار تالاب اينچه برون از گلفشان‌هاي معروف استان گلستان است و همگي با خروج گاز، آب حاوي کلريد سديم و مواد نفتي آروماتيکي فعال هستند.

«قارنيارق» در زبان محلي يعني جايي که شکم زمين شکافته شده دهانه اين گلفشان حدود 600 متر قطر دارد و بزرگ‌‌ترين گلفشان گلستان است که رسوبات نمکي، گاز متان و آثاري از موادنفتي از آن خارج مي‌شود و اهالي بومي به خواص درماني آن اعتقاد دارند. از اينچه نيز يد استحصال مي‌شود. گل درماني يکي از انواع گردشگري رايج در دنيا است که در صورت فعال کردن آن سودآوري زيادي به همراه خواهد داشت.

گميشان سفري به كوير از دل سرزمينهاي سبز شمال

دشتهاي وسيع كويري با شتران زيبا آن هم در دل خاك شمال سفري كوير از دل سرزمينهاي سبز شمال است كه خاص اين منطقه است و آن را هرگز در هيچ كجاي ايران حتي در استانهاي همجوار شمالي پيدا نخواهيد كرد دوغ و شير شتر با خواص اعجاب انگيز آن حتما سوغات خوبي براي اين سفر خواهد بود

خانه هاي قديمي
 شهرستان گميشان بعد از گرگان بيشترين خانه هاي قديمي را در سطح استان به خود اختصاص داده است .وجود بيش از 60 خانه قديمي كه قدمت برخي از آنان به دوره قاجار بر ميگردد خالي از لطف نخواهد بود.